9 czerwca 2026, imieniny obchodzą: Felicjana, Pelagii, Sławoja

~manio
11:07 09-06-2026
No życie tak było.... więcej »
~manio
10:55 09-06-2026
Tak kiedyś to było aż miło wspominać, teraz tylko baseny Strzeniówka... więcej »
~ciekawe co na to wasza sołtyska?
17:09 29-05-2026

2 tys. kary dla pracodawcy za zbyt wysoką temperaturę w pracy

Komentarzy (2)
09-07-2012

W ciągu ostatniego upalnego tygodnia do Okręgowych Inspektoratów Pracy wpłynęło po kilkanaście zawiadomień o łamaniu praw pracowniczych. Chodziło o zbyt wysoką temperaturę na stanowisku pracy. Państwowa Inspekcja Pracy przypomina, że obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom odpowiednich warunków pracy w takiej pogodzie, w tym również napojów i możliwości częstszych przerw.

– Do Okręgowych Inspektoratów Pracy w całej Polsce spływają skargi, na razie w nielicznych ilościach, dzwonią również pracownicy z prośbą o kontrole stanowiska pracy – mówi Maria Kacprzak-Rawa, rzeczniczka Państwowej Inspekcji Pracy.

Jeżeli podczas kontroli inspektor stwierdzi, że warunki pracy rzeczywiście są nieodpowiednie, może ukarać pracodawcę mandatem w wysokości do 2 tys. zł. Inną możliwością jest skierowanie wniosku do sądu.

Obowiązek pracodawcy wynika m.in. z Kodeksu Pracy oraz z rozporządzeń.

– Chodzi o rozporządzenie Rady Ministrów o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej mówiące o posiłkach profilaktycznych i napojach, które należy pracownikom dostarczać – wymienia rzeczniczka PIP.

Zgodnie z przepisami, kiedy temperatura na zewnątrz przekracza 25 stopni, a w pomieszczeniach - 28 stopni Celsjusza, pracodawca ma obowiązek dostarczyć pracownikom chłodne napoje w nieograniczonej ilości. Rodzaj napoju powinien wcześniej skonsultować ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników.

Obowiązkiem pracodawcy, w przypadku braku klimatyzacji, jest również dostarczenie wiatraków, zasłonienie okien, żeby w pomieszczeniu nie było podwyższonych temperatur.

– Zalecane jest, aby przerwy w pracy mogły być częstsze. Jeżeli trudności związane z temperaturą uniemożliwiają pracę, to zalecane jest nawet albo wcześniej zaczynać i wcześniej kończyć, albo po prostu robić dłuższe przerwy – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Maria Kacprzak-Rawa.

W ekstremalnych przypadkach w grę wchodzi nawet zwolnienie pracownika do domu. Warto pamiętać, że w takim wypadku pracodawca musi jednak wypłacić wynagrodzenie za cały przepracowany dzień.

Decyzję o przerwaniu pracy może podjąć również sam pracownik.

– W momencie, kiedy istnieje zagrożenie zdrowia i życia, to pracownik może powiadomić pracodawcę, że odchodzi od stanowiska pracy – dodaje Maria Kacprzak-Rawa. – I jeśli powiadomi, może to zrobić.

Komentarze:
13-07-2012
~lolek:
gorzej jak pracownik podnosi ciśnienie pracodawcy
12-07-2012
~paris:
A jaką przewidują karę, gdy pracodawca podnosi ciśnienie pracownikowi?
 
Copyright © 2010 - 2026 Nadarzyn.tv
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE. DALSZE ROZPOWSZECHNIANIE ARTYKUŁÓW, ZDJĘĆ, FILMÓW, TYLKO NA PODSTAWIE PISEMNEJ ZGODY WŁAŚCICIELA PORTALU